четвъртък, 10 юли 2025 г.

Европейският парламент подкрепя пътя на Северна Македония към ЕС

  

 Евродепутатите призовават властите в Скопие да въведат конституционни промени, да укрепят върховенството на закона и да се борят с корупцията.

В доклад, приет в сряда с 461 гласа „за“, 121 „против“ и 107 „въздържал се“, Европейският парламент приветства ангажимента на Северна Македония към европейската интеграция и я насърчава да продължи усилията си за реформи въпреки политическите предизвикателства и неуспехите, които поставиха на изпитание търпението на обществото.

В доклада се подчертава, че разширяването трябва да бъде процес, основан на заслугите и на критериите от Копенхаген и се призовава Северна Македония да приеме необходимите реформи. Евродепутатите призовават всички политически партии да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който да засили многоетническия характер на страната и да ускори напредъка към ЕС.

Отново потвърждават, че зачитането на езиковата, културната и националната идентичност е основен компонент на процеса на присъединяване към ЕС и крайъгълен камък на демократичните общества, който ще бъде допълнително утвърден с присъединяването към семейството на европейските нации.

Фокус върху реформите, върховенството на закона и борбата с корупцията

Евродепутатите приветстват новия Механизъм за реформи и растеж в размер на 750 млн. евро и подкрепят амбициозната програма на Северна Македония. Те призовават страната да се съсредоточи върху изпълнението на реформи, по-специално в областта на публичната администрация, управлението, принципите на правовата държава и борбата с корупцията. Като отбелязват влошаващите се тенденции в корупцията на високо равнище и ниското доверие на обществото в съдебната система, те призовават за укрепване на независимостта на съдебната система и прозрачността на съдебните органи и за разпределяне на средствата, необходими за ефективното им функциониране.

Необходимост от противодействие на политическата поляризация и чуждестранната намеса

Политическата поляризация остава основна пречка пред реформите, предупреждават евродепутатите. Те призовават за междупартийно сътрудничество и за приобщаващо преразглеждане на избирателния кодекс въз основа на препоръките на ОСС  и Венецианската комисия. Те подчертават също така, че е важно да се предпазят бъдещите избори от злонамерена чуждестранна намеса и дезинформация.

Евродепутатите изразяват загриженост относно чуждестранната намеса, особено от страна на Русия и Китай, и предупреждават за нарастващите рискове, свързани с непрозрачни финансови потоци и принудителни инвестиционни практики. В резолюцията се изразява също така тревога от ролята на унгарското и сръбското правителство в прокарването на геополитическите цели на Китай и Русия.

В доклада се призовава за продължаване на реформите за осигуряване на независима и устойчива медийна среда в съответствие с Европейския акт за свобода на медиите. Призовава се също за модернизиране на основаната на заслуги публична администрация и за преодоляване на системните предизвикателства на политизирането.

Докладчикът  Томас Вайц (Зелените/ЕСА, Австрия) заяви: „Днес приехме първия доклад за Северна Македония от 2022 г. Като докладчик работих неуморно за изготвянето на балансиран и безпристрастен доклад за демократичния напредък на страната. Северна Македония е лидер в региона, който демонстрира истинска ангажираност към ценностите на ЕС, включително с историческата промяна на името и поемането на смелите реформи.

Присъединяването ѝ обаче е несправедливо блокирано от твърде дълго време поради двустранни спорове, което подхранва недоволството и разочарование от страна на обществото спрямо ЕС. Призовавам всички политически партии в Северна Македония да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който ще укрепи многоетническия характер на страната и ще ускори напредъка ѝ към ЕС“.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар