
В разговор с лидерите на ЕС, председателят на Парламента Мецола заяви, че в един нестабилен свят Европа трябва да направи повече за своята сигурност. По отношение на Близкия изток, председателят Мецола каза: „Това, на което сме свидетели между Израел и Иран, и потенциалните му последици от разпространението му, е лакмусов тест за всички нас. Неотдавнашното споразумение за прекратяване на огъня бележи надежда за крачка напред.“
Тя също така подчерта, че: „Иран не може да се сдобие с ядрена бомба. Това е заплаха не само за региона, но и за света.“ По отношение на Газа тя заяви, че работата за прекратяване на огъня трябва да продължи, призовавайки „за незабавно освобождаване на всички заложници, край на терора и хуманитарната помощ да достигне до тези, които толкова отчаяно се нуждаят от нея. Мирът може да е труден, но не е невъзможен.“
Относно Украйна тя подчерта, че подкрепата на ЕС трябва да остане силна, включително подкрепата за бъдещото членство на Украйна: „Украйна и Молдова вече изпълниха условията за започване на първоначалния набор от преговори - така наречения клъстер „основи“. Топката сега е в нашето поле.
По отношение на отбраната президентът се позова на споразумението на НАТО за увеличаване на целите за разходи за отбрана до 5% и подчерта, че Европейският парламент прави своята част, като е действал бързо по Закона за общите обществени поръчки и Закона за подкрепа на производството на боеприпаси. „Същото чувство за неотложност е това, което ще продължи да ни води, докато се стремим да финализираме неотдавнашния пакет „Омнибус“ за отбрана до края на годината. Нашите процеси са реформирани и бързи“, каза тя.
Европа трябва да постигне резултати и тук Европейският парламент действа бързо, след като прие механизма „Спиране на часовника“ и отмени санкциите за автомобилния сектор. „Процесите, които преди отнемаха 9 месеца, сега могат да отнемат само няколко часа.“
По отношение на правата при майчинство, председателят информира лидерите на ЕС, че Европейският парламент ще внесе целенасочено, тясно и хирургично изменение на Закона за избиране на членове на ЕС, за да позволи на членовете на Европейския парламент, които са бременни или току-що са родили, да делегират своя вот. Тя насърчи лидерите на ЕС да подкрепят това, казвайки: „Никоя демокрация не бива да наказва избраните представители за избора им да създадат семейство. Представителството никога не трябва да е за сметка на родителството.“
Няма коментари:
Публикуване на коментар