Членовете на ЕП в бюджетната комисия подкрепиха първия доклад, очертаващ визията на Парламента за следващия дългосрочен бюджет на ЕС.
В доклада евродепутатите подчертават необходимостта от значително по-амбициозен дългосрочен бюджет на ЕС (многогодишна финансова рамка – МФР), който може да отговори на нарастващите очаквания на гражданите на ЕС на фона на бързо променящия се глобален фон. Настоящият таван на разходите от 1% от брутния национален доход (БНД) на ЕС-27 не е достатъчен за справяне с нарастващия брой кризи и предизвикателства.
Тъй като САЩ се оттеглят от глобалната си роля, разходите ще трябва да се насочат към войната в Украйна, изключително предизвикателната икономическа и социална среда, разликата в конкурентоспособността и влошаващата се криза в климата и биоразнообразието. Депутатите се противопоставят на идеята на Комисията за възпроизвеждане на модела „един национален план на държава членка“, използван в Механизма за възстановяване и устойчивост за разходи след 2027 г. в държавите членки. Вместо това те призовават за структура, която гарантира прозрачност и парламентарна отчетност и включва регионални и местни власти и всички съответни участници. Докладът подчертава продължаващото значение на политиката на сближаване за насърчаване на икономическата, социалната и териториалната интеграция, задълбочаване на единния пазар, намаляване на неравенствата и борба с бедността и изключването.
Депутатите смятат, че предложеният от Комисията Фонд за конкурентоспособност – който ще обедини няколко съществуващи програми е неадекватен, като вместо това призовават за нов, целеви фонд, предназначен да привлича частни и публични инвестиции чрез механизми за намаляване на риска, подкрепяни от ЕС, надграждайки успеха на инструменти като InvestEU и Фонда за иновации.
Докладът също така подчертава необходимостта от увеличаване на инвестициите в отбраната в подкрепа на цялостен подход към сигурността, но подчертава, че това не трябва да подкопава социалните и екологичните разходи или дългогодишните политики. Следващият дългосрочен бюджет трябва да намали ненужната бюрокрация за тези, които се възползват от финансирането от ЕС, но не трябва да дава на Комисията повече свобода на действие без демократичния контрол от страна на Парламента.
Изпълнителната власт да е отговорна, като въвежда строги механизми за отчетност и гарантира пълна прозрачност по отношение на крайните получатели на средства от ЕС. Гъвкавостта в разходите също е от ключово значение – способностите за реагиране при кризи трябва да бъдат вградени в дългосрочния бюджет. Следващият бюджет трябва да включва два специални инструмента: за помощ при бедствия и за други непредвидени предизвикателства.
Достъпът до фондовете на ЕС трябва да бъде обвързан със зачитането на ценностите на ЕС и върховенството на закона.
„Работихме усилено, за да включим близо 2000 изменения в нашия доклад, отразявайки визията на мнозинството за следващия дългосрочен бюджет на ЕС. Искаме хората и регионите да бъдат в центъра на следващата МФР. Нуждаем се от големи инвестиции, за да засилим стратегическата автономност, икономическата устойчивост и екологичните цели, като същевременно не изоставяме никого. Освен това амбициозният бюджет трябва да насърчава социалното и териториалното сближаване, да включва нови и модернизирани източници на приходи и да гарантира достатъчно финансиране за сигурност, отбрана и готовност като стълб за гарантиране на справедливи и процъфтяващи общества, като същевременно се спазва върховенството на закона и основните ценности на ЕС“, каза Карла Таварес съдокладчик.
Няма коментари:
Публикуване на коментар